OK
title-leftسیستم­ های خورشیدی title-right
bg-corner
 


سیستم های خورشیدی (فتوولتائیک) جهت مصارف عمومی و کشاورزی، بصورت نیروگاه های مستقل از شبکه سراسری یا سیستم های متصل به شبکه سراسری با ساختار نصب ثابت و یا متحرک در واحدهای کوچک با توان پا
یین جهت تأمین انرژی الکتریکی موردنیاز ماشین حساب ­های کوچک تا سیستم های بزرگ نیروگاهی، به کار می ­رود.

در خصوص سیستم ­های متحرک می بایست متذکر شد که مزیت آن امکان ردیابی خورشید و افزایش انرژی الکتریکی حاصل از تابش خورشید درطی روز می باشد. با وجود این مطلب، بدلیل افزایش احتمال خرابی در سیستم مکانیکی، نیاز به انرژی الکتریکی جهت به حرکت درآوردن سازه در کاربردهای کوچک و پراکنده توصیه نمی گردند. تنها در تعدادی از نیروگاه های برق خورشیدی (فتوولتائیک) در جهان از این نوع سازه استفاده شده است.

روش های به کارگیری سیستم های فتوولتائیک

  1-  متصل به شبکه سراسری برق (On Grid Connected) 

در این روش، انرژی الکتریکی حاصل از سیستم فتوولتائیک (با استفاده از تجهیزات الکتریکی مبدل جریان مستقیم به جریان متناوب، همچون اینورترهای متصل به شبکه) ضمن تغییر شکل و تطبیق سطح ولتاژ و فرکانس انرژی الکتریکی حاصل از سیستم فتوولتائیک، با مشخصات سطح ولتاژ، اختلاف فاز و فرکانس شبکه سراسری به شبکه سراسری برق تزریق می گردد. با استفاده از نیروگاه های فتوولتائیک متصل به شبکه سراسری بصورت متمرکز و یا غیرمتمرکز (ضمن تقویت انرژی جاری در شبکه توزیع)، بدلیل تزریق ولتاژ و جریان مانع افت ولتاژ شبکه توزیع گردیده و در نتیجه از فشار بر روی نیروگاه های سوخت فسیلی در طی روز جلوگیری نمود. این امر به مثابه این است که هر مشترک شبکه سراسری برق، با نصب سیستم متصل به شبکه، خود بعنوان یک تولید کننده پراکنده کوچک (DG) ،  بصورت نیروگاهی کوچک عمل نماید. دراین روش علاوه بر تأمین بخشی از انرژی الکتریکی مورد نیاز مصرف کننده، انرژی الکتریکی (مازاد بر مصرف) به شبکه سراسری برق تزریق می شود.

  2- مستقل از شبکه سراسری برق (Stand Alone) 

تأمین انرژی الکتریکی ایستگاه های مخابراتی و تلویزیونی، خانه ­های مسکونی، چادرهای عشایری، کلبه ­های روستایی و بصورت کلی رفع نیاز انرژی الکتریکی مناطقی که فاقد شبکه سراسری برق می باشند. این بخش سهم بالایی از سیستم ­های مستقل از شبکه را در جهان به خود اختصاص داده است. در بسیاری از کشورهای جهان (بویژه درحال توسعه جهت تأمین انرژی الکتریکی موردنیاز روستاهای فاقد برق از این سیستم استفاده می گردد، بطور مثال در سال 2007 کشور اندونزی برق رسانی به 15000 خانوار روستایی را از این طریق آغاز نموده است). عدم نیاز به سوخت و مشکلات سوخت رسانی بویژه در مناطق صعب العبور و عدم نیاز به تعمیر و نگهداری مداوم و طول عمر مناسب از جمله عمده مزایایی است که در رشد و توسعه این سیستم ها بویژه در نقاط محروم کشور نقش عمده و بسزایی دارد.

 
      
 

اهم کاربردهای سیستم های فتوولتائیک

1-  سیستم ­های تأمین برق مستقل از شبکه جهت تأمین برق خانه های مسکونی، چادرهای عشایری، کلبه های روستایی و بصورت کلی رفع نیاز الکتریکی مناطق فاقد شبکه سراسری برق می ­باشند.

2-  ایستگاه پمپاژ آب خورشیدی (آب شرب، آبیاری، دامپروری، پرورش ماهی، جنگل ها، مراتع، آبشخور حیوانات، آبنماها و…) یکی از کاربردهای موفق سیستم های فتوولتائیک، پمپاژ آب خورشیدی می باشد. افزایش تقاضا در این بخش نشانگر توانمندی و قابلیت کارکرد این سیستم می باشد. بطور مثال درسال 2006 در کشور مکزیک بیش از  800 عدد پمپ با توان تجمعی 33 کیلووات و در بنگلادش بیش از 5000  عدد پمپ در سال 2005 و 2006  با مبلغ تجمعی 21  میلیون دلار نصب و راه اندازی گردید و یا 6/6% از سیستم های فتوولتائیک نصب شده در کشور هند را سیستم های پمپ فتوولتائیک تشکیل می دهد .

3-  روشنایی خورشیدی (منازل مسکونی و مدارس، ایستگاه های بین راهی، تونل ­ها، فانوس های دریایی، چراغ های پارکی و ...) میزان روشنایی در شب یک امتیاز برای شهرهای بزرگ و صنعتی می ­باشد و بدون دسترسی به برق، تأمین روشنایی به لامپ های دینامی و یا چراغ های نفتی محدود می گردد. یکی از راه حل های مناسب جهت تأمین روشنایی مناسب جهت مناطق فاقد دسترسی به برق، استفاده از چراغ های خورشیدی می باشد که سالانه ده ها هزار نمونه از این سیستم در سراسر جهان نصب و راه­اندازی می گردد. این سیستم در تأمین روشنایی منازل مسکونی و مدارس، ایستگاه های بین راهی، چراغ های راهنمایی و رانندگی، فانوس های دریایی و ... مؤثر واقع شده است. بگونه ای که تعداد بسیار زیادی از آن ها در کشور ما نیز درشهرها (بویژه تهران) و جاده های کشور نصب گردیده است.

4-  سیستم تغذیه کننده پرتابل (قابل حمل و نقل) همچون خودروهای خورشیدی، مصارف الکتریکی غیرصنعتی در ابزارهایی مانند: اسباب بازی ها، ماشین حساب های خورشیدی و ... قابلیت حمل و نقل سهولت در نصب و راه اندازی از جمله مزایای این سیستم ها می باشد که در رشد و توسعه آن نقش بسزایی دارد.

5-  حفاظت کاتدیک به منظور جلوگیری از پوسیدگی لوله های انتقال مواد اولیه، شیمیایی، نفت و گاز، نشت مواد مذکور از لوله‌ها و جلوگیری از آلودگی محیط زیست استفاده از حفاظت کاتدیک فتوولتائیک یک راه حل مناسب و ساده جهت جلوگیری از این مسئله می باشد.

شرکت طیف آسا البرز آمادگی طراحی، تأمین و ساخت تجهیزات سیستم های خورشیدی شامل: پنل خورشیدی، اینورتر، تابلوهای برق فشار ضعیف و فشار متوسط و پست کمپکت جهت اتصال به شبکه توزیع نیروی برق سراسری را دارد.

 
   
 
bg-corner